what is automatic door?-درب اتوماتیک یعنی چه؟
 
 


021-33975607-8
09124869105

درب اتوماتیک یعنی چه؟

دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۳ , ۱۴:۵۸:۲۵ بعد از ظهر

درب اتوماتیک همانگونه که از نامش پیداست به دربهایی میگویند که بدون استفاده از نیروی انسانی به کمک سیستمی ترکیبی از متعلقات الکترونیکی و مکانیکی (یا هیدرولیکی) موجب باز و بسته شدن درب پارکینگی یا شیشه ای یا هر نوع درب دیگری به صورت خودکار میشوند که نوع و اندازه درب بازکن بر اساس نوع و اندازه درب متفاوت است. درب های پارکینگی اتوماتیک معمولا به صورت ریلی (حرک درب روی یک ریل به سمت راست یا چپ) و لولایی (چرخیدن حول یک محور لولایی به داخل یا بیرون درب) هستند.
 

زمینه های کاربرد درب های اتو ماتیک کدامند؟
1. امنیتی مانند مانند دربهای اتوماتیک مراکز نظامی و مکانهای خاص مانند درب های اتوماتیک آزمایشگاه ها و آشیانه پرواز.
2. رفاهی مانند دربهای اتوماتیک پارکینگ منازل ، درب های اتوماتیک بیمارستان ها و غیره ...
3. مصرف انرژی مانند دربهای اتوماتیک هتلها ، درب های اتوماتیک فروشگاه ها.
4. بهداشتی مانند دربهای اتوماتیک اتاق عمل و برخی آزمایشگاهها.
5. سرعت بخشیدن به کار مانند درب های اتوماتیک مکانهای صنعتی.
6. جایگزین نیروی انسانی


انواع دربهای اتوماتیک از لحاظ نحوه کار کدامند؟
درب های اتوماتیک پنو ماتیک : فشار گاز، فشار باد
درب های اتوماتیک هیدرولیک : فشار مایعات ، فشار روغنی
درب های اتوماتیک الکترومکانیک : چرخ دنده ، گیر بکس

انواع درب های اتو ماتیک منازل کدامند؟
1. دربهای اتوماتیک دولنگه
2. درب های اتوماتیک کشویی
3. دربهای اتوماتیک زیر سطحی
4. درب های اتوماتیک رولاپ (کرکره ای)
5. دربهای اتوماتیک زیر سقفی (سکشنال)

هر یک از انواع درب های اتوماتیک بر اساس چه عملکردی کار می کنند؟
دربهای اتوماتیک دولنگه : تغییر طول بازو
درب های اتوماتیک کشویی : نیروی کششی
دربهای اتوماتیک زیر سطحی : نیروی چرخشی وارد برمحور درب
درب های اتوماتیک رولاپ : نیروی چرخشی وارد از بالا
دربهای اتوماتیک زیر سقفی : نیروی کششی و چرخشی وارد بر درب

قسمتهای مختلف درب اتوماتیک کدامند؟
مرکز کنترل (تابلوی فرمان)
مولد (تولید کننده) نیروی حرکتی از قبیل جک ، بازوها و موتور
چشمی ها یا چراغ های مادون قرمز
فلاشر
میکرو سوئیچ
ریموت کنترل (کنترل از راه دور)
پایه ها
قفل برقی
قفل مکانیکی

منظور از مرکز کنترل در سیستم درب اتوماتیک چیست؟
جعبه ای است که نقش تابلوی فرمان را دارد و فرمان لازم برای باز و بسته کردن درب از طریق شاسی های متصل به آن و یا سیستم فرمان رادیویی که قسمت گیرنده رادیویی در داخل این یونیت قرار گرفته و با استفاده از یک تراشه الکترونیکی بنام میکرو پرسسور یا ریز پردازنده کار کنترل درب را بر عهده دارد و فرمان لازم را به موتورهای الکتریکی می دهد. بیشتر درب بازکن های اتوماتیک مجهز به یک تایمر داخلی اند که می تواند درب را به طور اتوماتیک بعد از یک مدت زمان قابل تنظیم، ببندد.

در سیستم درب اتوماتیک مولد نیروی حرکتی شامل چه قسمتهایی است؟
1. جک ها
2. بازوها
3. موتور

در سیستم درب اتوماتیک چشمی ها (فتوسل ها) چه نقشی دارند؟
چشمی ها شامل فرستنده و گیرنده مادون قرمز که به ترتیب با حروف ( تی ایکس ) یا ( آر ایکس ) مشخص می شوند برای تشخیص موقعیت خود درب اتوماتیک یا تشخیص ورود یا خروج اشخاص یا به عبارت دقیقتر برای اطمینان از عدم وجود شخص یا وسیله نقلیه در هنگام بستن درب استفاده می شود. انواع چشمی عبارتند از: 1. چشمی معمولی (دو عدد چشم، یکی فرستنده و دیگری گیرنده)، 2. چشمی آینه ای (یک طرف چشمی و طرف دیگر آینه) و 3. چشمی وایرلِس (بی سیم)

نقش فلاشر در سیستم درب اتوماتیک چیست؟
یک لامپ چشمک زن نارنجی است که بر روی درب اتوماتیک نصب می شود تا عابرین را از وضعیت فعلی درب آگاه سازد.

میکروسوئیچ در سیستم درب اتوماتیک چه کاربردی دارد؟
در موقعیتهای مختلف باز و بسته شدن درب اتوماتیک توسط قسمت مکانیکی ، باز یا بسته می شود و بدین طریق با وصل یا قطع جریان، مرکز کنترل را از موقعیت فعلی درب اتوماتیک آگاه می سازد.

منظور از ریموت کنترل در سیستم درب اتوماتیک چیست؟
ریموت کنترل به معنی کنترل از راه دور بوده و در سیستم درب اتوماتیک با استفاده از ریموت کنترل می توان درب اتوماتیک را از راه دور باز یا بسته نمود. برای این منظور حتما بایستی قسمت گیرنده را در داخل مرکز کنترل درب اتوماتیک نصب کرد.

منظور از سیستم امنیتی در درب اتوماتیک چیست؟

سیستمی است که در مواقعی که امکان برخورد درب با مانع وجود دارد، حرکت درب را متوقف می سازد یا جهت حرکت درب را معکوس می گرداند. این سیستم مانع باز شدن درب نمیشود بلکه فقط در بسته شدن آن در صورت وجود مانع دخالت می کند. استفاده از سیستم های امنیتی به خصوص در مواردی که تایمر درب بازکن طوری تنظیم شده تا به طور اتوماتیک پس از یک مدت زمان مشخص  درب را ببندد، بسیار اهمیت می یابند. انواع مختلفی از این سیستم های امنیتی موجودند که عبارتند از:

1) رایج ترین سیستم حس گر مربوط به اتومبیل، لوپ loop detector است که می توانند از تصادفات احتمالی درب با خودرو جلوگیری کنند. این حسگر تغییر در شار مغناطیسی زمین را که در اثر عبور ماشین بر روی سیم هایی که در داخل محل عبور ماشین (زمین) دفن شده اند، تشخیص می دهد و ردیابی می کند. لوپ ها در هر دو کناره های درب یا بعضی مواقع در زیر درب قرار داده می شود. این حس گرها به دو صورت نصب می شوند یا در محل مورد نظر دفن می شوند یا در داخل شیارهایی که از قبل برای قرار دادن آنها تعبیه شده است واقع می شوند.

2) حسگر فتوسل (چشمی) که حضور اشخاص یا ماشین ها و موانع را در فضای مابین درب شناسایی می کند. این سیستم با استفاده از جاری ساختن پرتو نور مادون قرمز در محل عبورتحت حفاظت عمل می کند که در اثر شکستن پرتو سیگنالی به مرکز کنترل درب اتوماتیک جهت جلوگیری از بسته شدن درب می فرستد که یا درب را متوقف سازد و یا جهت حرکت درب را معکوس گرداند.

3) حسگرهای واقع در لبه های درب که به محض تماس یا لمس مانع،  درب را متوقف ساخته و یا جهت حرکت آن را عکس می گرداند.

4) فلاشر که به صورت چراغ هایی با نور گردان یا آلارم صدا هستند تا افرادی که در آن محل حضور دارند را از انجام حرکت درب مطلع سازد.

منظور از باتری اضطراری ( باتری بکاپ) در درب اتوماتیک چیست؟

 سیستم باتری بک آپ در درب اتوماتیک امکان عملکرد درب را در هنگام قطع برق و در شرایط اضطراری فراهم می سازد.
دو نوع از این سیستم وجود دارد:

اولی بدین صورت است که وقتی برق قطع می شود به طور اتوماتیک درب را باز می کند و سپس به محض برقراری مجدد برق به طور اتوماتیک راه اندازی دوباره می شود و درب را می بندد. (باید به این نکته توجه کنید که از آنجایی که این ویژگی شامل عملیات اتوماتیک می باشد بسیار مهم است که یک سیستم امنیتی که در پیش توضیح داده شد بر روی کل سیستم کار گذاشته باشید و به دلیل باز بودن درب تا اتصال مجدد برق نکات امنیتی را رعایت کنید.)

دومی درب را در موقع قطع برق بسته نگاه می دارد. سیستم درب بازکن می تواند مجهز به یک باتری بک آپ فول آپشن گردد تا تمامی اجزای سیستم در موقع قطع برق عمل کنند. بعضی از سیستم های درب بازکن اتوماتیک دارای باتری ساخته می شوند (مثل درب اتوماتیک پارکینگی بی اف تی یا گوچی) و بعضی دیگر نیاز به باتری بک آپ افزوده بر سیستم دارند (مثل درب اتوماتیک پارکینگی فک، جنیوس، وی تو، لایف)


قفل برقی و قفل مکانیکی چه اهمیتی در سیستم درب اتوماتیک دارد؟
با توجه به اینکه درب های اتوماتیک معمولا از لحاظ حفاظتی و حراستی مهم هستند برای قفل نمودن آنها در برخی از شرایط از قفل برقی و در شرایط دیگر از قفل مکانیکی یا کلونی استفاده می شود .

منظور از راه بند الکتریکی چیست؟
برای کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه از راه بند الکتریکی اتوماتیک استفاده می شود که در حالت معمول شامل یک میله با یک وزنه در انتهای آن به صورت افقی در مسیر وسیله ی نقلیه قرار می گیرد تا از عبور وسایل نقلیه غیر مجاز جلو گیری کند.

مراحل راه اندازی یک سیستم درب اتوماتیک کدامند؟
نصب تابلو و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی سیستم
تکمیل سیم بندی تابلو و تجهیزات سیستم
تنظیم یا به اصطلاح رگلاژ میکرو سوئیچ های مسیر حرکت درب
تست قدم به قدم مراحل باز و بسته شدن درب
تنظیم میکرو پروسسور روی حالت عملکرد مطلوب

تابلو و تجهیزات مکانیکی و الکتریکی سیستم درب اتوماتیک چگونه نصب می شود؟
هر سیستم درب اتوماتیک با مشخصات خاصی که دارد براساس دستورالعمل سازنده آن و مطابق با استانداردهای سیمکشی ساختمان نصب می شود.

تابلو و تجهیزات الکتریکی درب اتوماتیک چگونه سیم بندی می شوند؟
هر برد الکترونیکی برای راه اندازی نیاز به یک ولتاژ تغذیه مستقیم خاص خود دارد و عامل اصلی حرکت در سیستم درب اتوماتیک موتورالکتریکی می باشد و هر موتورالکتریکی می تواند یک سرعته یا چند سرعته باشد ، چپ گرد یا راست گرد باشد که چگونگی ایجاد هر کدام از این حالات با سیمهای ورودی به سیستم موتور درب اتوماتیک مشخص می گردد و تعدادی سنسور از قبیل میکرو سوئیچ ها ، فرستنده و گیرنده های مادون قرمز به محل خود بر روی برد کنترل درب اتوماتیک نصب می گردد.


تعداد بازدید: 3579
برچسب ها: درب کشویی، درب ریلی، درب اتوماتیک، راهبند، راهبند فک، راهبند فادینی، راهبند ایتالیایی، جک پارکینگی، کرکره برقی، درب لولایی، درب چند تکه، درب یک تکه چرخان، درب کرکره ای، درب سکشنال، اپراتور شیشه ای، اپراتور شیشه ای فک، درب اتوماتیک فک، درب اتوماتیک جنیوس، لایف، بی اف تی، وی تو، جنیوس، فک، فادینی، راهبند هیدرولیک، سیستم های هیدرولیکی، جک هیدرولیک.,
شرکت خدمات پاسارگاد