Difference between AC & DC Motors in Automatic Doors-تفاوت موتورهای AC و DC در درب باز کن های اتوماتیک
 
 


021-33975607-8
09124869105

تفاوت موتورهای AC و DC در درب باز کن های اتوماتیک

سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۳ , ۱۹:۰۷:۳۵ بعد از ظهر

در سال های اخیر کارخانه های سازنده انواع مختلفی از اپراتورهای درب اتوماتیک با موتور محرکه جریان مستقیم تولید کرده اند که این موضوع منجربه ایجاد این سؤال شده است که تفاوت درب بازکن های با موتور DC چه تفاوت ها و نیز چه مزایایی در مقایسه با اپراتورها ی درب اتوماتیک با موتورها ی AC  دارند.

تعداد زیادی از انواع مختلف درب بازکن های اتوماتیک وجود دارند و سازنده ها اغلب یک مدل را از دیگری متمایز می کنند به واسطه اپشن ها و ویژگی های مختلفی که شامل توان موتور (اسب بخار)، سرعت، انواع محرکه و نوع طراحی آنها و ... می باشند. بیشتر درب بازکن های اتوماتیک در ابتدا دارای موتورهای اندوکسیون (القایی) جریان تناوبی AC طراحی شده اند.

 

هنگامی که برای اولین بار درب بازکن های اتوماتیک تجاری و مسکونی تولید شدند، اپراتورهای با جریان برق AC کاملاً استاندارد بوده اند. این جریان به همین صورت تا اوایل 1990 یعنی زمانی که کارخانه ها درب بازکن اتوماتیک با موتورهای DC تولید کردند، باقی ماند. موتورهای DC سریع تر، کارآمد ترمی باشند وامکان کنترل دقیق تر حالت ( وضعیت POSITION) و سرعت را فراهم می کنند. در برابر موتورهای AC که صدای حدود  Hz 60 تولید می کنند، موتورهای DC بسیار بی صدا تر عمل می کنند. همچنین موتورهای DC معمولاً کوچکتر از موتورهای AC هستند بنابراین به سازنده ها فرصت طراحی اپراتورهای درب اتوماتیک کوچکتر با سبک ها و ظاهرهای گوناگون، می دهند.

موتورهای DC  برای موارد استفاده با میزان تردد بالا به کار بروند. از آنجایی که موتورهای DC برخلاف موتورهای AC ، خازن (باتری یا ذخیره کننده برق) ندارند در نتیجه در ترددهای بالا موتور داغ نمی شود. موتورهای DC به یک تبدیل جریان برق از جریان برق AC به DC دارند که به موتورهای DC تغذیه می شود.

در گذشته مدارهای کنترلی و تبدیل جریان برق DC برای سازنده ها دارای صرفه اقتصادی نبوده اند تا بخواهند آنها را در طراحی های خود وارد سازند. اما با رشد تکنولوژی و کاهش پیوسته هزینه های مدارات منطقی و نیمه رساناها، استفاده از موتورهای DC را مطمئن تر و مقرون به صرفه تر ساخته است. درب بازکن های اتوماتیک دارای موتور DC امکان کنترل بسیار واکنشی تر( دارای عکس العمل سریع) و کنترل بسیار ساده تری را برای میزان سرعت حرکت درب واندازه گشتاور(نیروی) گرداننده  درب ایجاد می کنند و درنتیجه عملیات ایمن تر و بسیار روان تری را برای مصرف کنندگان فراهم می کنند.

در مواردی که نیاز به توقف سریع درب دارید، درب بازکن ها با موتور DC با استفاده از ترمز موتور احیاء کننده یا دینامیکی، نیاز به ترمز مکانیکی را برطرف ساخته اند. سرعت موتور DC می تواند کنترل گردد و به آرامی تا توقف کامل کاهش یابد، سپس به سرعت از طریق شتاب گرفتن درجهت مخالف ادامه یابد. به دلیل نسبت بالای گشتاور به اینرسی، موتورهای DC بسیار سریع تر در برابر تغییرات در سیگنال های کنترلی واکنش (عکس العمل) نشان می دهند.

این کنترل بر روی رفتار اپراتور درب بازکن اتوماتیک مزایای مختلفی را ایجاد می کند که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد: حرکت نرم و روان درب در حین شروع حرکت و یا متوقف شدن درب، امکان سرعت های مختلف باز شدن درب دربرابر سرعت های مختلف بسته شدن آن، عکس العمل سریع تر درب در صورت وجود موانع وکنترل دقیق تری برعملکرد درب.

برای اپراتورهایی درب اتوماتیک با موتور AC کنترل کردن سرعت و گشتاور نیرو بسیار سخت تر است و به دلیل وجود سه پارامترالکتریکی (فرکانس، نسبت ولتاژ به فرکانس، روابط فاز) جهت رقابت با موتورهای DC در زمینه مدت زمان واکنش گری، متفاوت می باشند.

موتورهای DC مصرف برق کمتری نسبت به موتورهای AC دارند. درنتیجه سازنده ها قادر بوده اند که یک باتری بک آپ را ارائه کنند که در صورت قطع برق برای تأمین برق اپراتور عمل کنند. در مورد دمای عملکردی محیطی تفاوت چشمگیری بین درب بازکن های اتوماتیک AC و DC وجود ندارد. بیشتر اپراتورها طوری طراحی شده اند که در دامنه دمایی بین  10- تا 70+ درجه سانتیگراد عمل کنند. هر دو نوع آنها عملکرد خوبی دراین دامنه دمایی دارند.

یک مزیت قوی اپراتورهای AC طول عمر آنهاست زیرا به جز یاطاقان ها، بخش هایی که در معرض سائیدگی و فرسایش باشند ندارند. طراحی موتورهای DC طوری بوده است که محدوده طول عمر کمتری داشته اند اما مدل های پیشرفته تری از آنها نیز ساخته شده است که میزان طول عمر نزدیک تری به موتورهای AC دارا می باشند. درب بازکن های اتوماتیک با موتور DC عملیات کارآمدتر، دقیق تر، بی صداتر و روان تررا ارائه می کنند در صورتیکه درب بازکن ها با موتورAC  موتوری با طول عمر بیشتری دارند.

اپراتور درب اتوماتیک بهینه بستگی به عملیاتی است که شما خواستار آن هستید. برای حرکت کردن درب به صورت ابتدایی و ساده تر، درب بازکن های AC مقرون به صرفه ترند و برای کنترل پیشرفته تر حرکت درب دربازکن DC برتری ممتازتری دارند.

امروزه سازندگان نگاه دقیق تری به تکنولوژی موتورهای DC برای طرح های آینده و ارائه مزایای پیشرفته تر، دارند. از آنجا که تکنولوژی همچنان پیشرفته تر و با صرفه اقتصادی تر می شود باید انتظار تولید درب بازکن های اتوماتیک DC بیشتری با طرح های مختلف و عملکردهای بهینه تر در بازار را داشته باشید.


تعداد بازدید: 2192
برچسب ها: موتور AC، موتور DC، تفاوت موتور AC و DC، درب کشویی، درب برقی، درب ریلی، درب اتوماتیک، راهبند، راهبند فک، راهبند فادینی، راهبند ایتالیایی، جک پارکینگی، کرکره برقی، درب لولایی، درب چند تکه، درب یک تکه چرخان، درب کرکره ای، درب سکشنال، اپراتور شیشه ای، اپراتور شیشه ای فک، درب اتوماتیک فک، درب اتوماتیک جنیوس، لایف، بی اف تی، وی تو، جنیوس، فک، فادینی، راهبند هیدرولیک، سیستم های هیدرولیکی، جک هیدرولیک.,
شرکت خدمات پاسارگاد